SNM

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska2020-11-20

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Już wkrótce VII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki

Już wkrótce VII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki

Autor: Mirosław Grusiewicz

Jak co roku o tej porze zapraszamy na spotkanie! Tym razem odbędzie się ono w dniach 24–25 kwietnia w stolicy, a zorganizowaliśmy je we współpracy ze Służewskim Domem Kultury, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Związkiem Kompozytorów Polskich, dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz firmy Zibi S.A. – wyłącznego przedstawiciela marki Casio w Polsce. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawe warsztaty, koncerty, prelekcje, prezentacje, liczymy także na wspólne rozmowy i muzykowanie. Oj, będzie się działo!

 

 

 

 

Podczas tegorocznej konferencji, przebiegającej pod hasłem Tradycja i współczesność, chcemy zastanowić się, jak połączyć to, co uznane, sprawdzone w praktyce, to co wynika z naszej tradycji i naszych doświadczeń, z tym, co przynosi współczesny świat, zarówno w wymiarze przemian kulturowych, jak i technologicznych. Jesteśmy przekonani, iż źródłem, podstawą sukcesów naszej pracy – w takich warunkach, jakie mamy – jest umiejętne łączenie tradycji i współczesności. Wokół tych problemów skoncentrowane będą działania tegorocznej konferencji.

 

W problematykę wprowadzi nas Maria Przychodzińska – nestorka polskiej edukacji muzycznej, osoba o największym autorytecie i największych dokonaniach, współtwórczyni w latach 70. ubiegłego stulecia koncepcji, które nadały polskiej edukacji muzycznej nowe wymiary, przemodelowały myślenie o niej i w sposób istotny zmieniły praktykę nauczania muzyki. Dowiemy się, jak z perspektywy swoich doświadczeń ocenia ona obecną sytuację edukacji muzycznej, jej szanse i zagrożenia.

           

Ważnym głosem na konferencji będzie również wystąpienie Zofii Konaszkiewicz,sprawującej wiele ważkich funkcji społecznych i eksperckich – jest ona m.in. członkiem rady programowej ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca oraz przewodniczącą rady redakcyjnej naszego czasopisma. Popołudniową porą wprowadzi nas ona w świat współczesnego „piękna”. Wskaże jego wzorce i antywzorce nie tylko w świecie muzyki, ale i w tym, co nas na co dzień otacza.

           

Ciekawie zapowiadają się spotkania plenarne w formie warsztatowo-dyskusyjnej. Katarzyna Sokołowska, znany chórmistrz, ekspert w swojej dziedzinie, bazując na współczesnej literaturze muzycznej, nowych kompozycjach wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (mamy nadzieję gościć kompozytorów), przedstawi swoje metody pracy z dziećmi. Towarzyszyć jej będą w tym chór dziecięcy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim oraz jego dyrygent Elżbieta Grzebalska. Wieczorem odbędzie się spotkanie z wszechstronnym kompozytorem muzyki współczesnej, twórcą muzyki solowej, kameralnej, elektronicznej, symfonicznej, chóralnej i oratoryjnejEdwardem Sielickim, który zaprezentuje swoje Eksperymenty bez granic.

           

Pierwszego dnia konferencji Muzykotekę szkolną oraz swoje nowe plany, programy i przedsięwzięcia przedstawi bliski sąsiad Służewskiego Domu Kultury – Narodowy Instytut Audiowizualny, aLiderzy Animacji Muzycznej 2014 dokonają podsumowania ubiegłorocznej działalności. Będziemy też mieli okazję posłuchać kilku wystąpień nauczycieli, którzy zgodzili się zaprezentować własne pomysły na edukację muzyczną. W programie znajdzie się również czas na dyskusję z członkami redakcji naszego czasopisma. Redaktorzy poszczególnych działów zaprezentują najważniejsze, ich zdaniem, obszary, problemy warte tego, by podejmować je na łamach czasopisma i w szerszej debacie. Chcielibyśmy przedstawić nasze plany i zamiary, ale bardzo chętnie odpowiemy też na wszelkie pytania i wysłuchamy opinii. Choć spotkanie – siłą rzeczy – będzie krótkie, to serdecznie na nie zapraszamy, z nadzieją, że okaże się owocne i pożyteczne.

           

Podstawą Ogólnopolskich Konferencji Metodycznych Nauczycieli Muzyki są warsztaty, na ogółnajszerzej komentowane przez uczestników i najczęściej recenzowane. W roku bieżącym oferta warsztatowa jest wyjątkowo bogata (każdy będzie mógł skorzystać z pięciu przygotowanych propozycji) – mamy nadzieję, że będzie również dla Państwa atrakcyjna.

           

Wojciech Wietrzyński – miłośnik, zasłużony propagator i wybitny znawcafleciku polskiego, i Justyna Szychowiak z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu poprowadzą warsztaty, podczas których zapoznają z możliwościami flażoletu, przybliżą tajniki gry i nauczania gry na nim, zachęcą do szerszego wprowadzania tego instrumentu do praktyki powszechnej edukacji muzycznej. Praktyczną pamiątką ze spotkania będą płyty CD do nauki gry na flażolecie przy pomocy komputera oraz markowe irlandzkie flażolety firmy Feadóg wręczone każdemu z uczestników zajęć.

           

Kolejne ciekawe – mamy nadzieję – warsztaty poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i AnimatorówKlanza, które działając z wielkim powodzeniem od ponad 22 lat pokazuje na terenie całego kraju, jak mądrze uczyć przez zabawę; jak wykorzystując ruch, taniec, gest, muzykę, zabawy integracyjne, można sprzyjać rozwojowi człowieka; jak niezmiernie ważne jest współdziałanie w grupie bez niepotrzebnej rywalizacji w atmosferze wzajemnej życzliwości.

           

W świat zabaw muzycznych wprowadzi nas również słynący z bogatej osobowości i niezmiernie ciekawych pomysłów na edukację muzyczną Jacek Tarczyński,który wielokrotnie już gościł na konferencjach i stale jest na nich mile widziany. W tym roku zaprezentuje on zajęcia bazujące na jego nowej książce Muzyczne podróże Zebrusia, będącej pewnym podsumowaniem jego poszukiwań metodycznych.

           

W świat współczesności wprowadzi nas Benedykt Odya, znawca najnowszych technologii, który od wielu lat do edukacji muzycznej wprowadza nowoczesne narzędzia, zdobycze technologiczne oraz różne nowoczesne rozwiązania edukacyjne. Tym razem zaprezentuje on możliwości muzyczno-edukacyjne tabletów, a następnie wspólnie z uczestnikami swoich zajęć wykona kilka utworów na specjalnie przygotowanych na tę okazję urządzeniach.

           

Wojciech Jakubiec, który również słynie z mistrzowskiego łączenia kompetencji muzycznych z technologicznymi, zaprasza na warsztaty poświęcone pianinom cyfrowym najnowszej generacji. Choć instrumenty te ze względu na swą cenę nie wydają się atrakcyjną ofertą dla szkół, to warto wiedzieć, do czego powinniśmy dążyć i znać możliwości jakie daje nam współczesna technika.

           

Jak co roku każdy uczestnik warsztatów otrzyma stosowne zaświadczenie potwierdzające udział w zajęcich.

           

Przygotowaliśmy też dla Państwa kilka koncertów. Poza wspomnianym występem chóru dziecięcego oraz dwoma minirecitalami-niespodziankami, w wieczornym piątkowym koncercie wystąpi multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, Michał Jurkiewicz ze swoim zespołem Śrubki. Specjalną atrakcją dla wszystkich uczestników konferencji będzie musical autorstwa prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki – Marii Szreder oraz Ryszarda Cieśli pt. Orfeusz i Eurydyka, przygotowany przez młodzież Służewskiego Domu Kultury. Po spektaklu zapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy Lalka artystyczna.

           

Tradycyjnie na konferencji pojawią się również przedstawiciele wydawnictw edukacyjnych i muzycznych, sklepów, firm muzycznych i multimedialnych. Każdy uczestnik spotkania będzie mógł zapoznać się z ich ofertą oraz skorzystać z rabatów przyznawanych przez firmy współpracujące ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Muzyki.

           

Wszystko to będzie się działo w gościnnych murach Służewskiego Domu Kultury – nowego, nowoczesnego kompleksu zlokalizowanego w granicach Parku Dolinka Służewiecka. Miejsce znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum Warszawy, tworzy jednak enklawę spokoju i zieleni, w której mamy nadzieję, miło spędzimy dwa dni. Na uroczystą kolację, mniej oficjalne rozmowy i chwilę wypoczynku zapraszamy natomiast do oddalonego o cztery kilometry hotelu Portos, w którym też będziemy Państwa gościć. O transport można się nie martwić, wszystko jest już przygotowane.

 

Zapraszamy do Warszawy! Bądźmy i działajmy razem!