SNM

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska2020-11-20

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Aktualności » Apel

Apel

Szanowni Państwo!   

 

W bieżącym roku minie pięć lat od powołania do życia Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki. Miałem przyjemność je współtworzyć i kształtować jego zręby formalnoprawne i organizacyjne. Towarzyszyła temu wielka radość i nadzieja na odbudowanie poczucia wspólnoty interesów i więzi, które uległy rozluźnieniu na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

           

Na starcie Stowarzyszenie otrzymało w prezencie od poprzedniego wydawcy ogólnopolskie czasopismo „Wychowanie Muzyczne”, mające ponad półwiekową tradycję, prenumerowane przez ponad 600 czytelników i dysponujące stroną internetową odwiedzaną przez 80 tys. osób rocznie. Stało się ono także nowym organizatorem zainicjowanych przez redakcję czasopisma Ogólnopolskich Konferencji Metodycznych Nauczycieli Muzyki. Trzeba przyznać, że obie inicjatywy z powodzeniem są kontynuowane i rozwijane, a dodatkowo podejmuje się nowe, takie jak projekt Liderzy Animacji Muzycznej, którego siłę stanowią uczestniczący w nim nauczyciele.

                       

Niestety, słabą stroną Stowarzyszenia okazały się działania na polu integracji środowisk pedagogicznych zaangażowanych w edukację muzyczną. Nie udało się jak dotąd stworzyć szerszych form współpracy, współdziałania, codziennych kontaktów między nauczycielami, co nie wynika jednak z czyjejś złej woli, ale z braku większego zainteresowania działalnością Stowarzyszenia.

           

Jakie będzie Stowarzyszenie, zależy od Państwa, od wszystkich jego Członków i od przyszłego Zarządu, który zgodnie ze statutem zostanie w tym roku wybrany. Miejmy nadzieję, że będą tworzyć go ludzie, jakich SNM potrzebuje – liderzy, osoby charyzmatyczne, aktywne, z pomysłami, a jednocześnie wsłuchujące się w potrzeby pedagogów, uczniów oraz całego środowiska.

           

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Zarządzie Stowarzyszenia przez najbliższe cztery lata bardzo prosimy o zgłaszanie swoich kandydatur i namawianie znajomych osób do podjęcia starań o wejście w szeregi władz SNM. Aby w tym pomóc, na łamach czasopisma będziemy prezentować Państwa sylwetki i pomysły. Warto się zaangażować i uczynić wszystko, aby działalność Stowarzyszenia stała się naszą wspólną sprawą, wciąż bowiem daje ono nadzieję na poprawę tego, co ogólnie nazywamy edukacją muzyczną. Pamiętajmy, że samo w sobie Stowarzyszenie jest tylko pustą formułą, której znaczenie i treści nadają jego Członkowie i Zarząd.

 

Z serdecznościami

redaktor naczelny czasopisma

„Wychowanie Muzyczne”

Mirosław Grusiewicz