Witamy na naszej stronie
„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.
Od redakcji 4. 2020
W ostatnich numerach roku zazwyczaj sporo miejsca poświęcaliśmy podsumowaniom, a treści przepełniała atmosfera pogody i radości ze zbliżających się świąt. Wyjątkiem może był tu rok 2015, kiedy to w grudniu przecieraliśmy oczy ze zdumienia, że można nie publikować wyroków Trybunału Konstytucyjnego, że można nie liczyć się z prawem i konstytucją, oraz kolejny, który przyniósł nam tzw. pucz sejmowy – falę protestów przeciwko dławieniu niezależnego dziennikarstwa. Przed nami jeszcze jeden trudny grudzień, w którym zmagamy się z koronawirusem, protestami, tym razem młodzieży, do tego od kilku tygodni Ministerstwem Edukacji i Nauki zarządza osoba bez autorytetu w środowisku i niezbędnych kwalifikacji merytorycznych, o moralnych nie chcę się wypowiadać – nie mnie to osądzać, ale jest to dość jednowymiarowy człowiek. Na jubileuszu 45-lecia Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w 2018 roku mówił o konieczności walki z ideologią LGBT. Trudno tu o radość, ale można mieć nadzieję…
Pewne zmiany społeczne, cywilizacyjne i kulturowe – o czym pisał niedawno zmarły, wybitny profesor Marcin Król – są nieuniknione, one dokonują się w szerszej perspektywie. I można oczekiwać, że nasze obecne problemy przyspieszą to, co i tak prędzej czy później nastąpi. A według wspomnianego profesora, ale i raportów ESPAS, świat w przyszłości będzie bardziej pragmatyczny (egoistyczny), a mniej ideowy (solidarnościowy), a takie hasła jak „wolność, równość, demokracja” czy „Bóg, honor i ojczyzna” już tracą na swoim dotychczasowym znaczeniu. Jest to o tyle pozytywne, że niweluje ostre podziały społeczne. I to nowe spojrzenie na świat widzę w dzisiaj protestującej młodzieży. Z drugiej strony, upadek autorytetu, znaczenia, erozja różnych instytucji − z czym mamy do czynienia od kilku lat – pokazuje, że wielu z nich wcale nie musi być, przynajmniej w formie do tej pory nam znanej. I być może po obecnych doświadczeniach łatwiej nam będzie radykalnie zreformować np.ministerstwo edukacji i dostosować je do współczesnych potrzeb. Wracając do myśli profesora Króla, „stary porządek się kończy”, warto tylko przy tym zachować maksimum życzliwości, dobrych relacji międzyludzkich, czego sobie i Państwu gorąco życzę.
Mirosław Grusiewicz
Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska
Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 90 lat, w dniu 11 listopada 2020 r. zmarła niezmiernie wybitna i zasłużona polska psycholog muzyki prof. dr hab. Maria Manturzewska.
Zawdzięczamy Jej powstanie i rozwój rodzimej psychologii muzyki. Na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie UMFC) stworzyła i kierowała pierwszymi w Polsce jednostkami dydaktyczno-badawczymi z tej subdyscypliny. Były to kolejno: Pracownia Psychologiczna (1972−1974), Zakład Psychologii (1974−1985), Katedra Psychologii Muzyki (1985−2000). Przez wiele lat była także zawodowo związana z dawnym Centralnym Ośrodkiem Pedagogicznym Szkolnictwa Artystycznego (obecnie Centrum Edukacji Artystycznej) oraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest autorką uznanych i często cytowanych monografii, takich jak Psychologiczne warunki osiągnięć pianistycznych (1969), Psychologiczne wyznaczniki powodzenia w studiach muzycznych (1974) oraz współautorką pierwszego kompleksowego podręcznika do psychologii muzyki Wybrane zagadnienia z psychologii muzyki (1989). W 2010 roku została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była wieloletnim członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma „Wychowanie Muzyczne”.
Odeszła od nas wielka uczona, ale i niezmiernie skromna, serdeczna i życzliwa osoba.
Fotorelacja z konferencji
Gramy z nut czyli klasowe muzykowaniei inne pożadane formy edukacji muzycznej
Lublin, 1 czerwca 2019.
Zapraszamy do księgarni − Księgarnia iNuty
Ogólnopolski Program Pracownia Muzyczna Casio
tel. kom. 505 075 047, adres email: info@casioszkola.pl
Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki w Karolinie-Otrębusach