SNM

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

Zmarła Ewa Hoffman-Lipska2019-03-27

więcej »

Zapraszamy do naszej nowej księgarni − Księgarnia iNuty2018-09-13

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne

Witamy na naszej stronie


 

„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.

więcej...

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska

 

14 września, w wieku 92 lat odeszła od nas prof. dr hab. Maria Przychodzińska − wielki i wspaniały człowiek.  

Swoją mądrością i wiedzą obdarzała nas wszystkich przez dziesiątki lat. To Jej zawdzięczamy rozwój dydaktyki muzycznej jaki doświadczaliśmy w drugiej połowie XX wieku. To Ona tworzyła zaplecze metodyczne szkolnych zajęć muzycznych, podstawy teoretyczne dla edukacji muzycznej, to Ona przybliżyła nas do światowych osiągnięć pedagogiki muzycznej, to Ona zabiegała – przez wiele lat skutecznie − o to by szkoła opierała się na wartościach humanistycznych i artystycznych. To dzięki Niej rozwijały się instytuty kształcące nauczycieli, rozwijały się badania, a pracownicy zdobywali nowe doświadczenia i awanse zawodowe. Z czasopismem „Wychowanie Muzyczne” była związana przez okres ponad 50 lat. Regularnie publikowała w nim teksty, była członkiem Rady Redakcyjnej. Bardzo wiele Jej zawdzięczamy.

Osoby chcące osobiście pożegnać Naszą Panią Profesor zapraszamy na uroczystości pogrzebowe. Odbędą się one w piątek 20 września o godzinie 13 w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W tym miejscu, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki oraz redakcji i współpracowników czasopisma „Wychowanie Muzyczne” składam głębokie kondolencje Rodzinie i Najbliższym.  W pewnym wieku śmierć staje się koniecznością, ale z tą trudno się  pogodzić, między innymi dlatego, że tak długo i tak bardzo prof. Maria Przychodzińska była z nami.

 

 

Od redakcji 3.2019

 

Przyszło mi pisać słowo wstępne w upalne wakacyjne dni, choć do urlopu mam jeszcze daleko. Wspominam o tym na myśl o słowach wielu polityków, którzy w gorące dni strajkowe, dążąc do realizacji swoich celów, deprecjonowali nas i nasz zawód, co miało pozbawić strajkujących moralnych praw do artykułowania swoich żądań. Próbowano między innymi utrwalić przekonanie, że nauczyciele to „leniwe nieroby o długich wakacjach”. Być może można być nauczycielem pracując 20 godzin tygodniowo i cieszyć się długimi wakacjami, ale osobiście jeszcze takiego nie spotkałem.

 

Szkoła, chcemy tego czy nie, stała się areną walki politycznej i ideologicznej. I jaka będzie jej przyszłość, trudno wyrokować. Mamy przed sobą dwie zupełnie odrębne koncepcje szkoły, edukacji, wychowania, których jedynymi punktami stycznymi są nauczyciele i uczniowie – ofiary konfliktu i „bezbronne mury szkolne”. Co zrobić, aby to zmienić? Co zrobić, aby edukacja przestała być częścią partyjnej walki? Myślę, że każdy z nas powinien poczuć ciężar odpowiedzialności za powierzane mu dzieci i młodzież i działać zgodnie ze słowami Antoniego Słonimskiego, które swego czasu przypomniał Władysław Bartoszewski: „Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie”.

 

W „Wychowaniu Muzycznym” zmian merytorycznych i programowych nie przewidujemy − przynajmniej w najbliższym czasie. W redakcji rozważamy jednak pewne zmiany w funkcjonowaniu czasopisma. Po ostatnich podwyżkach Poczty Polskiej do każdego wysłanego do Państwa egzemplarza dopłacamy. Planujemy, pozostawiając prenumeratę w tej samej cenie, przekształcić „Wychowanie Muzyczne” w regularny kwartalnik, bez przerw wakacyjnych. Chcemy być z Państwem przez cały rok i mamy taką nadzieję, że i w wakacje będziemy mile widziani.

 

Życzę wszystkim Państwu udanych urlopów, wypoczynku, regeneracji sił przed nowym rokiem szkolnym.

 

Mirosław Grusiewicz

 

Fotorelacja z konferencji 

 

 

 

 

Zapraszamy do naszej nowej księgarni − Księgarnia iNuty

 

 

Prosimy zapoznać się z informacjami dla Klientów księgarni oraz z informacjami dla Autorów zamieszczanych materiałów. Zapraszając na stronę, bardzo prosimy o wszelkie uwagi i komentarze, zarówno w sprawach technicznych, funkcjonalności strony, jak i udostępnianych dzieł. Żywimy nadzieję, iż wszystko będzie sprawnie funkcjonować, a przede wszystkim, że z miłą chęcią będzie Państwo zaglądać do naszej księgarni. We wszelkich sprawach związanych z księgarnią i tych miłych, i jakby były jakieś problemy, niejasności prosimy pisać na adres kontakt@ksiegarniainuty.pl lub dzwonić: 503 644 267.

 

Ogólnopolski Program Pracownia Muzyczna Casio 

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki wraz z Casio Music Polska uruchamia Ogólnopolski Program Pracownia Muzyczna Casio. Przeznaczony jest on dla publicznych szkół podstawowych a jego celem jest upowszechnianie nauki gry na instrumentach klawiszowych wśród polskich dzieci. Mecenasem projektu jest Bank Zachodni WBK − nie po raz pierwszy wspierający uzdolnioną muzycznie polską młodzież i dzieci. Zainteresowane osoby zapraszamy do udziału!

W realizację nowego programu edukacyjnego Pracownia Muzyczna Casio zaangażował się i opiekę merytoryczną nad nim sprawuje zespół ekspertów Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki pod przewodnictwem dr hab. Mirosława Grusiewicza. Dzięki mecenatowi Banku Zachodniego WBK wprowadzanie nauki gry na instrumentach klawiszowych w polskich szkołach będzie możliwe i będzie mogło być prowadzone na odpowiednim poziomie. W ramach projektu odbywać się będą szkolenia i warsztaty, a nauczyciele wyposażeni zostaną w pomocne materiały dydaktyczne, w tym materiały video z pokazowych zajęć. W każdym roku szkolnym odbywać się będzie także konkurs z nagrodami dla najbardziej aktywnej i zaangażowanej pracowni.

 

Arkadiusz Białek, nauczyciel muzyki  z wieloletnim doświadczeniem a zarazem wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki tak się wyraził o projekcie:

 

"Mała rewolucja muzyczna już się rozpoczęła. Wzorcowa Pracownia Muzyczna Casio powstała w Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 im. Przyjaciół Dzieci w Radomiu. Od listopada 2017 roku uczniowie z klasy 3b na lekcjach muzyki uczą się tam pod moim przewodnictwem gry na klawiszach. Tworzą dużą, dziewiętnastoosobową, elektroniczną orkiestrę. Takie zajęcia to dla nich wspaniała muzyczna przygoda. Wspólnie pokazujemy, że lekcje muzyki, gdzie każde dziecko ma przed sobą mini-keyboard są absolutnie możliwe w publicznej szkole!"

 

Światowe badania pokazują, że wpływ gry na instrumentach klawiszowych jest nie do przecenienia zarówno jeśli chodzi o kompetencje muzyczne, jak też wzrost IQ i rozwój kory mózgowej dzieci. Ogólnopolski Program Pracowania Muzyczna Casio to szansa, by uczestniczące w nim szkoły stały się liderami nowoczesnej nauki muzyki a dzieci wszechstronnie się rozwijały.

 

W przypadku zainteresowania wzięciem udziału w programie zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Osobą odpowiedzialną za projekt jest twórca wzorcowej Pracowni Muzycznej Casio w Radomiu Arkadiusz Białek. Prosimy pisać i dzwonić − pan Arkadiusz odpowie na wszelkie Państwa pytania związane z programem  oraz zarejestruje Państwa szkołę na liście placówek zainteresowanych udziałem.

 

tel. kom. 505 075 047, adres email: info@casioszkola.pl 

 

 

 

Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki w Karolinie-Otrębusach