SNM

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

Zmarła Ewa Hoffman-Lipska2019-03-27

więcej »

Zapraszamy do naszej nowej księgarni − Księgarnia iNuty2018-09-13

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne

Witamy na naszej stronie


 

„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.

więcej...

Od redakcji 2. 2020  

 

Przyszło nam działać i pracować w nietypowych warunkach, od kilku miesięcy koronawirus zarządza światem, wiele w nim zmienił, w tym przeorganizował nam nauczanie. Nagle znaleźliśmy się w nowych sytuacjach, z którymi zarówno my, jak i nasi uczniowie bardzo różnie sobie radzimy.

 

Prowadzenie zajęć muzycznych jest szczególnie trudne w systemie zdalnego nauczania – nawet indywidualna nauka, zabezpieczona najlepszym internetowym komunikatorem, nie zastąpi autentycznego kontaktu. Prawie niemożliwa staje się praktyka wspólnego muzykowania. Tu i ówdzie powstają wirtualne chóry, orkiestry, ale to jest raczej oferta dla już wyszkolonych muzyków. Problemem zdalnej edukacji jest przede wszystkim zachowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, między nauczycielem a uczniami, ale także między samymi rówieśnikami. Obecnie jest to zdecydowanie trudniejsze niż w normalnych warunkach klasowych.

 

Mimo tego stanu niepewności, wielu kłopotów, obaw, trudności widzę w obecnej sytuacji pewne pozytywne strony. Epidemia sprawiła, iż system szkolny został zawieszony, ministerstwo usilnie wydaje komunikaty, rozporządzenia, codziennie stara się udowodnić, że bez ich regulacji prawnych życie szkolne jest niemożliwe, ale życie toczy się niezależnie od woli ministra i jego urzędników. Coraz bardziej o wszystkim, co dotyczy szkolnictwa, decydują samorządy, indywidualne uwarunkowania lokalnych środowisk, jak i nauczyciele, którzy biorą odpowiedzialność za grupy uczniów jak i poszczególne osoby. Siłą rzeczy jesteśmy bardziej wolni, samodzielni, pozbawieni presji standaryzacji, dostaliśmy znacznie większą autonomię, zgodę na eksperymentowanie, indywidualizację. Sytuacja wymusiła myślenie o edukacji w kategoriach szerszych niż 45-minutowa lekcja, stworzyła też możliwości, a nawet konieczność bycia bardziej kreatywnym i twórczym. Niewątpliwie też każdy z nas zdobył nowe kompetencje, przeszedł przyspieszony kurs zdalnej edukacji, poznał wiele nowych terminów, platform edukacyjnych czy też różnych komunikatorów, interaktywnych quizów.

 

Jak dalej potoczą się losy edukacji w Polsce – nie wiadomo. Niezależnie od wszystkiego polecam dbanie o swój dobrostan, wypoczynek, dobre samopoczucie, w tym zachęcam do lektury „Wychowania Muzycznego”.

 

Mirosław Grusiewicz

 

 

 

 

Fotorelacja z konferencji 

Gramy z nut czyli klasowe muzykowaniei inne pożadane formy edukacji muzycznej

Lublin, 1 czerwca 2019.  

 

 

Zapraszamy do księgarni − Księgarnia iNuty

 

 

 

Ogólnopolski Program Pracownia Muzyczna Casio 

tel. kom. 505 075 047, adres email: info@casioszkola.pl 

 

 

 

Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki w Karolinie-Otrębusach