SNM

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska2020-11-20

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne

Witamy na naszej stronie


 

„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.

więcej...

Od redakcji 4. 2021

 

Ken Robinson często przywoływał myśl „szkołę musimy wymyśleć od nowa”. I uzasadniał to tym, że szkoła, którą mamy, coraz bardziej nie przystaje do współczesności, do współczesnej kultury, potrzeb człowieka.

 

W Polsce mamy sytuację szczególną, bo i szkoła i życie kulturalno-społeczne oddaliło się od światowych nurtów, praktyk, norm i zwyczajów. I pewnie tak jest, że osoby sympatyzujące z obecną polityką nie dostrzegają archaiczności polskiej szkoły, a jej problemów upatrują w nie dość konserwatywnych podstawach, braku rygoryzmu i dyscypliny. I w pewnym zakresie taką czy inną polityką kulturalną, edukacyjną, historyczną można wpływać na przemiany w kraju i na świecie, ale tak naprawdę zmiany kulturowe zachodzą niezależnie od naszej woli, niewielki mamy wpływ na nie, to wynalazki ludzkości je determinują. I ostatecznie do określonych warunków musimy się dostosować, w tym szkoła musi dostosować się do współczesnej kultury, przemawiać do dzieci współczesnym językiem, oczywiście jej budulcem muszą być „szlachetne kamienie”, ogólnoludzkie wartości.

 

Mankamentem współczesnej szkoły jest to, iż ignoruje współczesną kulturę. Ze współczesnej perspektywy absurdalnym wydaje się też to, że dobro człowieka, rozwój naszych dzieci sprowadziliśmy do wspólnego mianownika jednorodnych podstaw programowych i programów. Współczesna szkoła zamiast każdego ucznia indywidualnie rozwijać, wspierać, działając w grupach, wszystkich uczy tego samego z pozorami działań zespołowych. 

 

Często o tym piszę, bo któż jak nie my mamy szkołę zmieniać. Liczę, że ktoś razem ze mną  zastanowi się, co w tym wszystkim, co robimy, jest najważniejsze. Zapraszam tu na forum czasopisma do dzielenia się swoimi doświadczeniami, swoimi przemyśleniami. Zapraszam też na konferencję do Poświętnego, spotkajmy się razem, będzie czas porozmawiać, wymienić się argumentami. Jestem przekonany, że mimo naszej wielkiej różnorodności wspólnie „edukację muzyczną wymyślimy na nowo”.

 

 

Mirosław Grusiewicz

 

 

 

 

 

Zapraszamy do księgarni − Księgarnia iNuty

 

 

 

Ogólnopolski Program Pracownia Muzyczna Casio 

tel. kom. 505 075 047, adres email: info@casioszkola.pl 

 

 

 

Fotorelacja z konferencji 

Gramy z nut czyli klasowe muzykowaniei inne pożadane formy edukacji muzycznej

Lublin, 1 czerwca 2019.  

 

Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki w Karolinie-Otrębusach