SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Dziennik lekcyjny

Dziennik lekcyjny

Autor: Agnieszka Sołtysik

 

* * *

 

24.02.2022

 

Rano docierają pierwsze informacje…

W pokoju nauczycielskim jeden temat. W klasach duża część dzieci już wie, pozostali słuchają w osłupieniu. Wszyscy pytają – dlaczego? po co? czy do nas też dotrze?

 

25.02.2022

 

Lekcje przebiegają względnie normalnie – śpiewamy, gramy. Na przerwach jednak widać poruszenie u dzieci z rodzin ukraińskich. Przytulają się do dyżurujących nauczycieli. Strach o najbliższych tam, lęk o tatę i najstarszego brata tutaj. Czy pojadą walczyć?

W ich domach nie ma jak uciec od tematu wojny.

 

***

 

Do tej pory wzorowa uczennica łamie zakaz używania telefonu komórkowego. Ze strachem patrzy na mnie, ale dotykanie ekranu jest od niej silniejsze. Wreszcie z mokrymi oczami tłumaczy, że tata jest wojskowym. Wczoraj z mamą rozmawiali, że może będzie musiał wyjechać. Ona teraz cały czas pisze do mamy i błaga ją, żeby go nie puściła…

 

26−27.02.2022

Akcje pomocowe w mieście – zbiórki celowe na kamizelki kuloodporne dla wracających na wojnę mężczyzn, środki medyczne, koce, poduszki, pieluchy, kremy na odparzenia, żywność do bezpośredniego użycia. Z ambony słychać komunikaty z miasta, zbiórka pieniężna. Wśród znajomych – prośby o materace, wózki dziecięce i zabawki.

 

28.02.2022

 

Trudno przeprowadzić lekcję, zwłaszcza z młodszymi dziećmi. Właśnie śpiewamy i bawimy się przy Czarnym baranie, ale na rozdanych kartach widzę flagi ukraińskie, a nawet niebiesko-żółte baranki. Solidarni z Ukrainą! Na pewno zwyciężymy!

 

***

 

W szóstej klasie jakoś tak spontanicznie dziewczyny chcą zaśpiewać kolędę ukraińską, której uczyliśmy się w grudniu.

 

01.03.2022

 

Znowu młodsze klasy… Miało być tak spokojnie i relaksująco. Tworzymy opowieść zimową, gdzie każdy kolejno mówi zdanie i ilustruje je odgłosem, np. sypie biały śnieg syp, syp, syp. Do opowiadania wkrada się tekst chłopca: czołgi skrzypią na śniegu szszryp, szszryp

 

02.03.2022

 

W klasach siódmych realizujemy rozdział o muzyce filmowej i roli radia. Dzisiaj głównie początki Polskiego Radia i postać Władysława Szpilmana. Do ilustracji treści wybieram film Pianista, fragment z getta, gdzie dobrze słychać muzykę Wojciecha Kilara. Pod koniec sceny człowiek wyjada rozlaną zupę z błota. W klasach cisza. W jednej uczeń przerywa ją pytaniem – to tak można?

 

03.03.2022

 

Minął tydzień. W szkole kończą się pierwsze zbiórki rzeczy dla potrzebujących. Trzeba przygotować miejsca dla uczniów z Ukrainy, którzy być może dotrą po niedzieli.

 

Poradnia pedagogiczno-psychologiczna zaprasza na spotkanie Jak wspierać i rozmawiać z dzieckiem o wojnie.

 

 

Agnieszka Sołtysik

 

7.03.2022 r., dwunasty dzień agresji Rosji na Ukrainę