SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Nauczyciele muzyki zostali porwani…

Nauczyciele muzyki zostali porwani…

Autor: Anna Kierkosz, Viola Łabanow

 

 

 

 

 

Blisko 150 nauczycieli-entuzjastów uczenia muzyki spotkało się 8 maja na warsztatach organizowanych przez Fundację Muzyka Jest dla Wszystkich w ramach Akcji Labirynt 2012 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie. W atmosferze entuzjazmu, wiedzy, pasji i wzajemnych inspiracji uczestnicy zostali porwani do kreatywnej pracy, a w roli „porywaczy” wystąpili znani muzycy i animatorzy: Krzysztof Knittel, Ewa Jakubowska i Justyna Sobczyk.

 

           

Akcja Labirynt to zespół działań edukacyjno-artystycznych, których głównym celem jest zainteresowanie uczniów aktywnością twórczą, eksperymentowaniem, podnoszenie kompetencji artystycznych, zwłaszcza muzycznych, poprzez zabawę, performance, improwizacje, wprowadzanie w arkana sztuki historycznej i współczesnej przy poszanowaniu potrzeb i zainteresowań uczestników. W tym roku akcję zainaugurowały warsztaty dla nauczycieli przygotowane przez Fundację Muzyka Jest dla Wszystkich, przy współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz z otwartą na edukację i animację muzyczną Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Wsparcia finansowego udzieliły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

           

Warsztaty spotkały się z tak dużym zainteresowaniem nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych, muzykologii i animacji kultury z warszawskich uczelni, że w związku z nadzwyczajną frekwencją część przybyłych osób z konieczności uczestniczyło w nich w roli obserwatora. Ale nikt z pewnością nie wyszedł rozczarowany, bo inspiracji nie brakowało.

           

Wśród propozycji znalazły się m.in. niezwykle energetyczny, intensywny i inspirujący warsztat Ewy Jakubowskiej – wiceprezes Stowarzyszenia Pedagogów i Miłośników Rytmiki – Muzykowanie to fraszka – o śpiewaniu i graniu ad hoc; a także warsztat Teatr jako zabawa. O możliwościach i sposobach angażowania uczniów w proces twórczego działania, poprowadzony przez Justynę Sobczyk, pedagoga teatru z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego i szczególnie życzliwie przyjęty przez uczestników.

           

Ogromne zainteresowanie wzbudziły także twórcze ćwiczenia instrumentalne i wokalne, niewymagające znajomości nut i umiejętności grania na instrumentach. Przygotował je i prowadził wybitny kompozytor Krzysztof Knittel. W ramach warsztatu nauczyciele otrzymali broszurę Jak uruchomić wyobraźnię i obudzić wrażliwość na dźwięk, przedstawiającą najważniejsze przesłanie kompozytora w omawianym zakresie oraz opisującą działania podejmowane w ramach zajęć. Z uwagi na doniosłość poruszanych zagadnień większość nauczycieli prosiła o przygotowanie obszerniejszych materiałów, które mogłyby być udostępnione w Internecie.

           

Oprócz warsztatów znalazł się także czas na omówienie całej tegorocznej Akcji Labirynt. W części seminaryjnej Bogusława Stachurska z Narodowego Instytutu Audiowizualnego zaprezentowała portal Muzykoteka Szkolna, a Monika Gromek przedstawiła zestawienie zadań nauczycieli muzyki na wszystkich etapach kształcenia w świetle reformy MEN z 2009 roku.

           

O tym, jak udanym przedsięwzięciem było majowe spotkanie, najlepiej świadczą wypełnione przez nauczycieli ankiety ewaluacyjne, w których podkreślano potrzebę częstszego organizowania takich szkoleń. Fundacja i jej partnerzy, zmotywowani powodzeniem warsztatów, zrealizują wkrótce na Mazowszu cykl podobnych szkoleń, które – miejmy nadzieję – rozwiną muzykalność nauczycieli i uczniów oraz przyczynią się do budowy kapitału kreatywnego naszego regionu.

           

Na zakończenie warto dodać, że Akcja Labirynt to nie tylko szkolenia dla nauczycieli. To także liczne, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, jednodniowe warsztaty tworzenia dźwięków, ekspresji ruchu, malowania melodii, tańca nowoczesnego, instrumentów muzycznych, teatralno-muzycznego opowiadania historii, które będą realizowane do końca września 2012 roku. Planowany jest również konkurs dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów Minutowa piosenka klasowa, polegający na stworzeniu i nagraniu krótkich piosenek, oraz interaktywny spektakl edukacyjny Strawiński – hip-hop, według Historii żołnierza Igora Strawińskiego, kierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W spektaklu wezmą udział muzycy, tancerze, aktor i grupa tańczącej młodzieży.