SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Czytelnia » Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest z nami 70 lat

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest z nami 70 lat

Autor: Redakcja

 

 

Jest zasłużonym dla kultury liderem edytorstwa muzycznego. Współpracuje z autorytetami i wspiera muzyków. Doskonale działało i rozwijało się w czasach PRL, kiedy nie miało konkurencji i było jedynym tego typu wydawnictwem publikującym nuty oraz książki o muzyce, i nic nie straciło ze swej renomy po przemianach ustrojowych, w gospodarce rynkowej – potrafiło zachować najwyższy poziom merytoryczny, edycyjny oraz misyjny charakter. PWM skończyło 70 lat!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne (znane także pod nazwą PWM Edition) zostało powołane do życia i rozpoczęło działalność w 1945 roku, chociaż – jak podają źródła – moc prawną jako jedyne oficjalne państwowe wydawnictwo muzyczne otrzymało w 1949 roku. Od samego początku jego siedzibą był Kraków. Pierwszym dyrektorem oficyny został Tadeusz Ochlewski, następnie – w latach 1965­–1988 – funkcję tę pełnił Mieczysław Tomaszewski. Obecnie, po odejściu Andrzeja Kosowskiego do Instytutu Muzyki i Tańca, redaktorem naczelnym wydawnictwa jest Daniel Cichy.

           

Głównym kierunkiem wypływającym z misji wydawnictwa jest promocja polskiej kultury, w związku z czym dużą część oferty PWM stanowią materiały nutowe polskiej muzyki dawnej i współczesnej oraz jazzu i muzyki filmowej, książki naukowe i popularnonaukowe, publikacje edukacyjne dla szkolnictwa muzycznego, ogólnokształcącego i szerokiego kręgu odbiorców, obecnie również audiobooki. Wydawnictwo zajmuje się też sprowadzaniem z zagranicy materiałów nutowych, ich dystrybucją oraz przedrukiem. W tej materii współpracuje z taki znanymi na świecie oficynami, jak Schott Music, Boosey & Hawkes, Edition Peters, Universal Edition Wien, Music Sales.

           

Z ważniejszych publikacji, jakie ukazały się nakładem PWM, należałoby wymienić 12-tomową biograficzną Encyklopedię muzyczną, której pierwszy tom, pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej, został wydany w 1979 roku, ostatni zaś, 12., w 2012 roku. Nakładem wydawnictwa ukazały się ponadto zbiory dzieł wszystkich Henryka Wieniawskiego (19 tomów), Karola Szymanowskiego (26 tomów), na ukończeniu są prace nad całą spuścizną Mieczysława Karłowicza (z zaplanowanych 12 tomów ukazało się dziewięć), planuje się sfinalizować rozpoczętą przed laty edycję zbioru krytyczno-źródłowego kompozycji Stanisława Moniuszki. Szczególne uznanie zyskały wydania wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Znaną serią jest Chopin. Complete works (Chopin. Dzieła wszystkie), przygotowana przez I.  J. Paderewskiego, L. Bronarskiego i J. Turczyńskiego, oraz pierwsze na świecie źródłowo-krytyczne wydanie dzieł wszystkich Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera Chopin. Wydanie narodowe.

           

PWM sięga nie tylko po klasyków, ale współpracuje też z najwybitniejszymi współczesnymi polskimi kompozytorami. Tu wydawali swoje partytury m.in.: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Witold Lutosławski, Paweł Łukaszewski, Paweł Mykietyn, Krzysztof Penderecki, Marta Ptaszyńska, Kazimierz Serocki, Bolesław Szabelski, Romuald Twardowski.

           

Inną formą działalności Wydawnictwa jest przechowywanie i udostępnianie orkiestrom i filharmoniom na całym świecie partytur i materiałów wykonawczych. Biblioteka Materiałów Orkiestrowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego mieści się w Warszawie. Do ważnych inicjatyw PWM należy także organizowany od 2003 roku i adresowany do najmłodszego pokolenia kompozytorów Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, którego pokłosiem są prace wydawane w serii noszącej nazwę konkursu. PWM organizuje również wystawy monograficzne poświęcone muzyce polskiej oraz inicjuje i współorganizuje festiwale, konkursy i inne wydarzenia. Wśród nich na uwagę zasługuje Dzień Edukacji Muzycznej – coroczne spotkania i warsztaty dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego, które w bieżącym roku – już po raz 12. – odbyły się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej.

           

W 2015 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne obchodzi jubileusz 70-lecia swojej działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, koncerty i okolicznościowe spotkania. Także i my chcemy dołączyć się do wszystkich serdeczności, jakie płyną na ręce władz Wydawnictwa. Gratulując wspaniałego jubileuszu i doceniając znaczenie PWM dla promocji polskiej kultury, dziękujemy jego obecnemu Zespołowi za podejmowanie działań misyjnych, w tym w obszarze powszechnej edukacji muzycznej i amatorskiego ruchu uprawiania muzyki, za pielęgnowanie i rozwijanie dorobku minionych lat, za wydawanie niekomercyjnych pozycji, a także za wysoką jakość merytoryczną i edytorską publikacji.

 

Składając wyrazy uznania za dotychczasową działalność, życzymy, aby kolejne lata pracy były równie owocne, dostarczały satysfakcji zarówno zespołowi Wydawnictwa, jak i rzeszy czytelników.

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki oraz

redakcja czasopisma „Wychowanie Muzyczne”