SNM

Zmiana siedziby SNM2023-10-29

więcej »

Wielkie podziękowania dla Pani Haliny2023-07-11

więcej »

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne » Aktualności » Apel w sprawie powszechnej edukacji muzycznej

Apel w sprawie powszechnej edukacji muzycznej

 
MŁODZIEŻ CHCE MUZYKOWAĆ!
 
Media i internet umożliwiły dostęp do muzyki na niespotykaną dotąd skalę powodując lawinowy wzrost zainteresowania samodzielnym muzykowaniem. Tymczasem liczna rzesza wykształconych absolwentów kilkuset szkół i uczelni muzycznych nie kwapi się do pracy z dziećmi i młodzieżą w „zwykłych” szkołach, zaś władze oświatowe od lat nie tworzą warunków dla zatrudniania zawodowych muzyków w podległych sobie placówkach. Trudno wyobrazić sobie nauczanie języka obcego w szkole, przez nauczyciela bez certyfikatu potwierdzającego jego kompetencje językowe, ale w odniesieniu do muzyki analogiczny wymóg nie został postawiony.
 
APELUJEMY, ABY EDUKACJA MUZYCZNA NIE OGRANICZAŁA SIĘ DO BRZDĄKANIA, NUCENIA, CZY PLĄSANIA…
 
Zajęcia muzyczne w powszechnej edukacji powinny spełniać dwa warunki. Po pierwsze - uczeń od najmłodszych lat musi muzykować: grać na instrumencie, śpiewać, uczestniczyć w zajęciach muzyczno–ruchowych. Po drugie - nauczyciel powinien posiadać odpowiednie przygotowanie muzyczne oraz pedagogiczne. Wówczas każdy młody człowiek otrzyma szansę skorzystania z dobrodziejstw płynących z edukacji muzycznej, w tym rozwoju na miarę indywidualnych predyspozycji i aspiracji.
 
APELUJEMY DO RESORTÓW KULTURY I EDUKACJI O WSPÓLNE PODJĘCIE DZIAŁAŃ SYSTEMOWYCH NA RZECZ ZMIANY STANU POWSZECHNEJ EDUKACJI MUZYCZNEJ W POLSCE!
 
Współpraca międzyresortowa nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, wręcz przeciwnie, powinna doprowadzić do uruchomienia rezerw w istniejącym systemie i wyzwolić efekt synergii.
 
DZIECI NA TO ZASŁUGUJĄ!
 
Artyści-muzycy, kompozytorzy, muzykolodzy, pedagodzy muzyki różnych specjalności
 

Apel opracowała grupa artystów-muzyków wspólnie z przedstawicielami kompozytorów zrzeszonych w Związku Kompozytorów Polskich. Jest to petycja adresowana do ministrów EN i KiDN rozpowszechniana za pośrednictwem Internetu od 14 lutego. Apel można podpisać na stronie: http://www.spimr.pl/index.php/petycja