SNM

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska2020-11-20

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne

Witamy na naszej stronie


 

„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.

więcej...

 

 

Od redakcji

 

W słowach wstępnych często namawiam do podejmowania kreatywnych, indywidualnych działań pedagogicznych adekwatnych do czasu, miejsca, grupy uczniów, staram się przekonywać, że nawet w ramach scentralizowanego, zbiurokratyzowanego, pełnego kontroli i nadzoru systemu mamy obszar swojej niezależności. I tak naprawdę ten autonomiczny obszar naszej wolności, przekonań, ale i przyzwyczajeń, nawyków, stanowi najtrwalszy, najbardziej stabilny element edukacji. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku zaczną się kolejne zmiany systemowe i programowe. Mam nadzieję, że dotychczasowe doświadczenia skłonią elity władzy do stworzenia paktu dla edukacji na dziesięciolecia, stworzenia systemu, w którym szkoła zmienia się oddolnie, a oparta jest na zaufaniu, wspieraniu ucznia i nauczyciela, na budowaniu poczucia dumy i wartości. Patrząc na dotychczasowe reformy szkolnictwa, trudno być w pełni optymistą, tym bardziej że w tej materii jednym przepisem, ustępem można zmarnować dorobek całych pokoleń. Żywię jednak przekonanie, że mimo kryzysów, trudności, wojen i podzielonego społeczeństwa, moje marzenia o takiej szkole zaczną się spełniać. Oczywiście najlepsze unormowania prawne i najlepsze warunki organizacyjne niewiele zmienią, jeżeli my nie sprostamy określonym wyzwaniom i zadaniom. Stąd stale też namawiam do ustawicznego rozwijania swoich kompetencji, w tym namawiam do uczestniczenia w naszych konferencjach, które nie sprowadzają się tylko do warsztatów, nie są tylko miejscem pozyskiwania nowych pomysłów i materiałów dydaktycznych, niezmiernie ważne są nasze wzajemne kontakty, debaty, poczucie wspólnotowości i podzielenie się serdecznością. Zapraszam w maju i czerwcu do Lublina.

 

A tymczasem w tym magicznym okresie świąt Bożego Narodzenia, kolędowania życzę spełnienia wszelkich marzeń, niech nam się dobrze darzy, a wszyscy wokół nas niech będą szczęśliwi.    

 

Mirosław Grusiewicz

 

 

Zapraszamy do księgarni − Księgarnia iNuty