SNM

Zmarł Zbigniew Ciechan2021-02-03

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Manturzewska2020-11-20

więcej »

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska2019-09-18

więcej »

zobacz wszystkie aktualności

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać aktualności

Wychowanie Muzyczne

Witamy na naszej stronie


 

„Wychowanie Muzyczne w Szkole” - od 2011 roku "Wychowanie Muzyczne" - jest jedynym ogólnopolskim periodykiem o problematyce powszechnej edukacji muzycznej. Jest przede wszystkim poradnikiem dla nauczycieli i instruktorów muzyki, ale i dla wszystkich zainteresowanych edukacją muzyczną i amatorskim uprawianiem muzyki. Nadrzędnym celem periodyku jest inspirowanie do podejmowania kreatywnych działań w zakresie edukacji muzycznej.

więcej...

 

Od redakcji

 

Przez wakacje usilnie byłem namawiany do zorganizowania grupy, która opracowałaby postulaty koniecznych zmian w powszechnej edukacji muzycznej i wywarłaby skuteczną presję, aby zostały one zrealizowane na szczeblu centralnym. I przyznam się, że nawet jakbym był władny centralnie narzucić, czego i jak mamy uczyć na lekcjach muzyki, odrzuciłbym taką możliwość. Państwo powinno stworzyć systemowe rozwiązania, warunki, opracować i zapewnić wysokie i jednorodne w całym kraju standardy edukacyjne, które gwarantowałyby we wszystkich szkołach odpowiednią przestrzeń dla kultury i sztuki. Ale nie widzę powodu, aby w każdej szkole ta przestrzeń była dokładnie tak samo zagospodarowana. 

 

Nie bez powodu pozaszkolna edukacja muzyczna ma się znacznie lepiej. Edukacja oparta na sztuce wymaga zainteresowania, pasji, zaangażowania, pełnego przekonania nauczycieli i uczniów co do celowości podejmowanych działań. Tak pracujących nauczycieli mamy wielu i wszystkich namawiam do własnych, aktywnych poszukiwań w ramach swoich kompetencji i możliwości.      

 

A sami – nie narzucając nic nikomu – tworzymy nowe przestrzenie do działalności. Powołujemy Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki. Będzie to miejsce szerzenia różnych praktyk i pomysłów, miejsce dla ciekawych osobowości, najbardziej twórczych, kreatywnych, kompetentnych edukatorów i poszukujących nauczycieli. Poza stałą ofertą webinarów i szkoleń stacjonarnych, naszą nową propozycją jest Lubelski Festiwal Muzyki i Edukacji, w ramach którego zorganizujemy naszą doroczną konferencję (2–4 czerwca), wcześniej (18–19 maja) zorganizujemy konferencję naukową, w ramach festiwalu będzie też wiele innych atrakcji, a wszystko to przygotujemy wspólnie z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziałem Artystycznym UMCS, które to w przyszłym roku obchodzić będą 50-lecia swoich działalności. Mamy też wiele innych pomysłów, aktywnie działamy i namawiamy do tego wszystkich Państwa. Dobrego nowego roku szkolnego.

 

Mirosław Grusiewicz

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do księgarni − Księgarnia iNuty