Interpelacja poselska

Zapraszamy do poważnej dyskusji na ściśle określone tematy.

Moderator: Moderator

Interpelacja poselska

Postprzez Moderator » 03 Lis 2010, 12:00

Szanowni Państwo!
Chcemy złożyć do Marszałka Sejmu interpelację poselską, w sprawie „przywrócenia muzyki do szkół”. Adresatami jej będą Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej. Uważamy, że tego typu stwierdzenia – nagminnie wypowiadane od ponad roku przez wysokich przedstawicieli obu ministerstw – są nieuzasadnione, wprowadzają opinię publiczną w błąd, zamykają dyskusję w sprawie rzeczywistych, pozytywnych zmian w zakresie edukacji muzycznej w Polsce.
Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych o wypowiedzi w tej sprawie.
Moderator
 
Posty: 29
Rejestracja: 16 Sie 2010, 11:35

Re: Interpelacja poselska

Postprzez Maciej K. » 15 Lis 2010, 14:38

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Mam nadzieję tylko, że taka forma będzie na tyle skuteczna, że poruszy ambicjonalnie ministra i doprowadzi do podjęcia dyskusji na ten temat. Muzyka w szkole ma charakter incydentalny i sprowadza się najczęściej do funkcji instrumentalnej - służy zwyczajnie realizacji innych celów - uprzyjemniania uroczystości szkolnych, prezentacji szkoły, zapełniania wolnego czasu. Niestety dyrektorzy i często sami nauczyciele nie widzą w muzyce siły sprawczej - to znaczy, że pomaga w uczeniu się innych przedmiotów, pełni funkcje terapeutyczne, rozwija zdolności i umiejętności muzyczne oraz rozwija umiejętności niemuzyczne: koncentracja, pamięć, osobowość, inteligencję interpersonalną, cierpliwość, rozwija pracę w grupie i wiele wiele innych. Oczywiście można tutaj przytaczać wyniki badań - mam nadzieję, że koledzy to uczynią. Należy zastanowić się, czy rzeczywiście nauczyciel muzyki (nie muzyk, lecz nauczyciel) może prowadzić i czy chce prowadzić zajęcia w klasach 1-3. Praktyka dowodzi, że dyrektorzy niechętnie obarczają nauczycieli muzyki prowadzeniem edukacji muzycznej w klasach młodszych - wynika to z prostych obliczeń - nie wystarcza godzin wówczas nauczycielkom edukacji wiodących. Druga kwestia wiąże się z przygotowaniem tych nauczycieli do prowadzenia zajęć w klasach 1-3. Dzieci młodsze zasługują na zajęcia muzyczne o charakterze ekspresyjnym i interakcyjnym, nie można zatem ciągle tylko śpiewać i dyktować notatki. To mija się z celem edukacji, która winna przygotować człowieka wszechstronnie i wielostronnie do życia w dorosłości i do pełnienia różnych ról - także radzenia sobie z kulturą. Do tego dochodzi jeszcze problem wyposażenia pracowni muzycznych, które dzięki przedmiotowi SZTUKA zubożały przez lata dominacji tego przedmiotu, który należał do artystycznych, ale dezintegrował poprzez specyfikę usilnego łączenia muzyki i plastyki cele w wyniki realizacji zupełnie innych treści. Przepraszam, jeśli napisałem coś niegramatycznie lub niestylistycznie, to w efekcie ekspresywnego podejścia i natłoku myśli. Pozdrawiam serdecznie.
Maciej K.
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Wrz 2010, 08:22
Miejscowość: Płock

Re: Interpelacja poselska

Postprzez Małgorzatka » 13 Gru 2010, 23:31

Witam :)
Dzisiaj znalazłam tę stronę i trafiłam na forum, a tu proszę - konkretny postulat. zgadzam się że to bardzo dobra inicjatywa i będę śledzić jej skuteczność, bowiem sporo się obiecuje i mówi o poprawie sytuacji w edukacji muzycznej szkół ogólnokształcących, ale codzienność wygląda mniej różowo, a szkoda, bo przecież o najmłodszych chodzi.
5 lat temu, podczas relacji ze studia konkursowego (konkursu chopinowskiego) o ile dobrze pamiętam Ministerstwa miały się dogadać i wspólnie wyposażyć wszystkie szkoły w płytoteki z dziełami Chopina - nie muszą być wszystkie, ale chociaż część. zamysły były takie, by na Rok Chopinowski cała Polska od najmłodszych miała styczność z dziełami polskiego kompozytora. Idea super - ale do mnie płyta żadna nie dotarła. Tzn dotarła ta, którą wygrałam w konkursie radiowym PR II.
Rytmika albo zajęcia muzyczne powinny być prowadzone moim zdaniem przez wykwalifikowanych nauczycieli muzyki lub rytmiki szczególnie w klasach 0-III- odpuszczenie zapisu w nowej podstawie programowej nakazującego realizację godzin muzyki od klas pierwszych fachowcom-jeśli tacy w szkole są, pozwoliło na pozostawienie tej sytuacji na poziomie sprzed kilku lat.
Długo i dużo mogłabym pisać, ale się czasem zastanawiam co to da... tyle rozmawiamy ze sobą, z przedstawicielami różnych instytucji, na konferencjach i seminariach, wszystko ładnie, pięknie - ale decyzje odgórne za tym nie idą, albo idą w tak ogólnym zarysie, że interpretacja przepisów pozwala duża dowolność. Moim zdaniem zbyt duża, skoro sytuacja przedmiotu muzyka w szkole jest nadal w tle nadchodzących zmian. Zgodzę się również z opinią że w społeczeństwo poszła taka fala informacji o przywróceniu muzyki w szkołach, że znajomi mnie spotykają na ulicy i mówią, no teraz to chyba się nie wyrabiasz z godzinami tyle masz pracy - jakże mylne! Pragnę tylko nauczać dzieci w dobrze wyposażonej sali muzycznej, pokazać dzieciom film, koncert, nagrać ich efekty muzykowania, a nie pożyczać półsprawny magnetofon z sali obok, pragnę spotykać się z dziećmi raz w tygodniu a nie przez jeden semestr w roku lub co drugi tydzień. Dopóki organy prowadzące czy dyrektorzy nie będą mieli obowiązku, a tylko możliwość, to wiadomo, że nawet przy dobrych chęciach, w przypadku mniej zamożnych miejscowości wygra oszczędność czy zakup węgla niż pianina czy odpowiedniego sprzętu, instrumentów.
Proszę o dalsze informacje dotyczące interpelacji. muzycznie pozdrawiam.
Małgorzatka
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Gru 2010, 23:01

Re: Interpelacja poselska

Postprzez Moderator » 01 Lut 2011, 01:41

Trochę w tych działaniach czujemy się osamotnieni. Bez wsparcia środowiska nauczycieli pomysł został tylko pomysłem. Wprawdzie byłby to tylko gest i nasz znak niezadowolenia, ale i to miałoby swoją wartość. Zobowiązuję się powrócić do tematu, jeżeli tylko zyska on szersze zainteresowanie i odzew.
Moderator
 
Posty: 29
Rejestracja: 16 Sie 2010, 11:35

Re: Interpelacja poselska

Postprzez danuta » 02 Lut 2011, 15:28

Witam użytkowników forum
Tak uważam, że jest to bardzo ważny problem. W szkołach nie jest tak jak podają media, a powrót muzyki jest nie do końca taki jak powninien. W większości szkół w klasach 0-III uczą nauczyciele z przygotowaniem - edukacja wczesnoszkolna. Rzeczywiście brakuje dla nich godzin i pewnie dlatego nie chcą, aby muzyki nauczał nauczyciel z ukończonymi studiami kieunkowymi - wychowanie muzyczne. Szkoda, bo jest to ten czas kiedy naprawdę można zainteresować dziecko muzyką i odkrytć jego zdolności w tym kierunku. W klasach starszych też nie jest doskonale. Ja w klasach IV i V mam muzykę co 2 tygodnie ( czyli praktycznie dwa razy w miesiącu), w klasach VI po jednej godzinie na tydzień. Żaden przedmiot w ogólnokształcącej szkole podstawowej nie ma tak małej liczby godzin. A przecież muzyka niesie uczniom tyle przyjemności i satysfakcji nie wspominając o ogólnym ich rozwoju. Jest to przedmiot interdyscyplinarny, ponieważ łączy terści ze wszystkich przedmiotów w szkole. Dlaczego w Polsce nauczanie muzyki nie jest doceniane?
Artykuły w Wychowaniu Muzycznnym w Szkole, opisują przykłady jak przebiega nauczanie muzyki w innych krajach Europy. Są to przykłady godne naśladowania, lecz aby chciaż część z nich zaadoptować na krajowe warunki, to muszą iść za nimi odpowiednie rozporządzenia ministerialne.
Jeżeli odgórne zarządzania będą tak konstruowane, że będą dawały możliwość różnej interpretacji (klasy I-III nauczyciel po wychowaniu muzycznym może uczyć muzyki, a nie myusi), to zawsze będzie to z niekorzyścią dla muzyki, a w szczególności dla dziecka.
Interpelacja jest potrzebna i bardzo ważna, bo jest to nasz głos - nauczycieli praktykujących, jak wygląda nauczanie muzyki w polskich szkołach. Powinna być głosem doradczym dla MEN oraz sugestią nad zmianami w prawie umożliwiającymi nam - nauczycielom muzyki pracę z uczniem i w ten sposób ukazania piękna muzyki i dobrodziejstw jakie niesie ze sobą.
Walory płynące z takich zajęć tj: rozwój pamięci, dokładność, skupienie, dążenie do celu, zaowocowałyby na innych zajęciach i poprawiłoby szeroko rozumianą edukację i wychowanie.
Pozdrawiam Wszystkich
danuta
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 Lut 2011, 14:40

Re: Interpelacja poselska

Postprzez Łukasz » 30 Lip 2011, 00:44

Witam.
Pragnę zapytać o postęp w powyższych działaniach.
Czy interpelacja została złożona?
Jeśli wciąż potrzeba wsparcia, poparcia, podpisów itp. to może warto pomyśleć o kampanii społecznościowej typu on-line.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Łukasz
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Lip 2011, 01:18
Miejscowość: Katowice


Wróć do Zlecone opinie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron